czwartek, 22 listopada 2012

Glukozyd ketonu malinowego

Hehehe, co za nazwa ;)

Wracam do tematyki wybielania przebarwień, którą rozpoczęłam jakiś czas temu i jeszcze pomęczę Was tym przez chwilę. Wspominałam już o kwasie kojowym i jego pochodnej oraz o alfa-arbutynie wywodzącej się z arbutyny, ale substancji o takim działaniu dostępnych na rynku jest jeszcze kilka, a glukozyd to jedna z nich. Warto wiedzieć o tym i sięgnąć po niego w odpowiednim czasie :).

Glukozyd ketonu malinowego jest czynnikiem rozjaśniającym, skuteczniejszym w działaniu niż arbutyna. Badana naukowe dowodzą, że skutecznie obniża poziom tlenku azotu w organizmie, a także hamuje melanogenezę – tworzenie pigmentów w skórze.
Ze względu na podobieństwo budowy do kapsaicyny polecany jest także do stosowania w produktach antycellulitowych i ujędrniających.

Glukozyd ketonu malinowego należy stosować w pH poniżej 7, w wyższym pH (w produktach alkalicznych) związek ten ulega hydrolizie do ketonu malinowego i glukozy. Keton malinowy jest właściwą substancją czynną – wykazuje działanie biologiczne, jednakże preferowaną formą stosowaną w kosmetykach jest postać glukozydowa (rozpuszczalna w wodzie i pozbawiona charakterystycznego zapachu). Glukozyd ketonu malinowego ulega hydrolizie dopiero po wniknięciu w skórę. Dzięki temu substancja czynna – keton malinowy – uwalniany jest powoli i działa przez dłuższy czas.
Keton malinowy jest jednym z najsilniejszych inhibitorów melanogenezy, hamuje działanie enzymu zwanego tyrozynazą. Ponadto glukozyd ketonu malinowego wyłapuje, wiąże tlenek azotu, który jest odpowiedzialny za indukowanie procesu pigmentacji, a także jest uważany za czynnik powodujący, przyczyniający się do rozwoju wielu chorób skóry.
Glukozyd ketonu malinowego, podobnie jak arbutynę, można stosować w terapii trądziku, w leczeniu i profilaktyce przebarwień skóry oraz w leczeniu stanów zapalnych. Związek ten jest stosowany w leczeniu hiperpigmentacji spowodowanej przez wiele różnych czynników - trądzik, reakcje alergiczne, infekcje, blizny, związki fototoksyczne, reakcje po zastosowaniu środków medycznych lub kosmetyków.

Ma postać drobnych, białych kryształków. Jest rozpuszczalny w wodzie i alkoholu etylowym.
W kosmetykach stosuje się stężenie do 3%.

Do kupienia w ZSK, cena ok 8 zł / 2g.

6 komentarzy:

 1. pierwszy raz o nim 'słyszę'
  jak go będziesz używać? z czym mieszać itp?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serum i krem. Do toniku pewnie tez można dodać :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Serum superwybielające, a wcześniej miałam w kremie. W ciągu kilku dni będzie więcej informacji na ten temat :]

   Usuń
 3. Ze wstydem przyznaję się, że nie słyszałam o tym glukozydzie, z czym to się je i jakie ma zastosowanie w praktyce :( Dobrze, że masz tak profesjonalną wiedzę :)
  Warsztaty będą bezpłatne, więc zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym wypróbowała :)
  Zapraszam na mój blog jeśli masz ochotę :)

  OdpowiedzUsuń